Sosyal Medya

Instagram Gönderi Metni Nasıl Yazılır?

Günümüzde en yaygın kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram’da gönderiler belirli bir amaç için paylaşılır. Gönderilerin paylaşılma amacı marka bilinirliğini artırmak, daha çok insan tarafından tanınmak ve dikkat çekmektir. Bu nedenle uygulamada yapılan fotoğraf veya video paylaşımlarında gönderi metinlerine yer verilir.

Gönderi metni Instagram gönderilerinin altına yazılan yazı, emoji veya hastaglerden oluşan ifadelerdir. Bu ifadeler sayesinde insanların gönderiyi beğenmesi, gönderi paylaşan sayfayı takip etmesi ve web sitesi varsa web sitesini ziyaret etmelerini sağlar.

Instagram’da Gönderi Metninin Önemi Nedir?

Instagram’da yapılan paylaşımlarda genellikle video ve fotoğraflar dikkat çekiyor gibi görünse de yazılan gönderi metinlerinin dikkat çekmede büyük payı bulunur. Bu metinler sayesinde paylaşılan gönderide anlatılmak istenen yazıyla ifade edilmiş olur. Metinler sayesinde takipçiler harekete geçebilir. Bunun yanı sıra insanların yapılan paylaşımlarla vakit geçirmesini sağlar.

Instagram gönderi metni paylaşılan gönderinin etkileşim alması için en önemli araçlar arasında bulunur. Bu etkileşim sayesinde gönderiler keşfet bölümünde görünür hale gelir ve farklı insanlar tarafından da görülmeye başlar.

Çünkü etkileşimi yüksek olan gönderiler kaliteli gönderi olarak kabul edildiği için keşfete alınır. Bu sayede markanın bilinmesi veya kişisel sayfaların tanınmasına yardımcı olur. Özellikle firmaların gönderileri için hazırlanan metinlerle daha fazla alıcıya ulaşmak mümkün olabilir.

instagram fotoğraf altına yazı

Instagram’da Gönderi Metni Yazmak İsteyenler İçin İpuçları

Instagram’da gönderi metni yazmak hemen her kullanıcının yapabileceği bir iştir. Ancak post caption olarak da adlandırılan gönderi metnini doğru ve işlevsel olacak şekilde hazırlamak kazanç sağlayacağından her metnin başarılı olması mümkün değildir. Bu nedenle gönderi metinlerinden faydalanmak isteyen kişilerin ipuçlarından yararlanmaları ve bu sayede mükemmel gönderi metinlerine sahip olmaları gerekir.

Instagram’da gönderi metni yazmak isteyenler için ipuçları şunlardır;

 • Gönderi metinlerine takipçileri harekete geçirecek özellikte eylem çağrısı (CTA veya Call To Action) mesajları eklenmelidir.
 • Link tıklama, soru sorma veya ürün satın alma gibi eylem çağrılarının metnin başında yer verilmesine özen gösterilmelidir.
 • Post metni yazarken Türkçe kelimeler kullanılmalı ve yazım kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Gönderi metinlerinde sade bir üslup kullanılmalıdır.
 • Metinlerde emojilere yer vererek dikkat çekici olmaları sağlanmalıdır.
 • Gönderi metinlerinde hashtag kullanımı yapılarak marka veya ürüne daha çok kişinin ulaşması sağlanmalıdır.
 • Hashtag olarak anahtar kelime kullanılarak daha akıcı bir dil kullanılmalıdır.

Tüm bu ipuçları değerlendirilerek metin yazarken dikkate alınması durumunda etkileşimi yüksek paylaşımlar yapılabilir. Bu sayede gönderinin milyonlarca uygulama kullanıcısına ulaşması kolaylaşır.

Instagram Gönderi Metinlerinin Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Instagram video ve fotoğraflarının altına yazılan gönderi metinlerinin uzunluğu geri dönüş sağlama açısından önemlidir. Bu sebeple metin hazırlarken uzunluğa dikkat edilmesi gerekir. Uygulamanın daha çok görsel öğelerden beslenmesi insanların uzun metinleri okumak yerine görsellerle ilgilenmesini sağlar. Bu sebeple genellikle gönderiler için kısa ve öz metin yazma insanlar tarafından daha çok tercih edilir. Ancak son dönemlerde kısa metinler yerine uzun metinler tercih edilmeye başlanmıştır.

Instagram gönderi metinleri üzerine yapılan araştırmalar uzun metinlerin son zamanlarda daha fazla etkileşim aldığını ve daha kolay keşfete yükseldiğini kanıtlamıştır. Uzun metinler sayesinde markaların veya kişilerin kendilerine daha iyi ifade ettikleri ve hedef kitlelerine daha kolay ulaştıkları anlaşılmıştır. Eğer uzun Instagram caption paylaşımını ilk defa yapacaksanız 50-60 kelime yazarak deneyim yaşayabilirsiniz.

Gönderiler için uzun metin paylaşımlarından yazının belirli bir bölümünün gönderi altında yer aldığını ve kalan kısmın devam kısmında yazdığını bilmeniz gerekir. Bu nedenle takipçilerin veya takipçiniz olacak adayların metninizin tamamını okumasına teşvik edecek bir giriş hazırlamanız gerekir. Gönderileriniz için aldığınız geri dönüşlere bakarak metin uzunluğunu zaman içerisinde artırabilirsiniz.

Gönderi Metinleri İçin Hashtag Kullanımını Önemi

Hashtag kullanımı gönderi metinleri için son derece önemlidir. Hashtag içeriklere özel kelimeler ekleme olarak ifade edilebilir. # işaretiyle birlikte eklenen özel kelimeler yapılan paylaşımın etkileşim alma oranını artırır.

Çünkü insanlar uygulamada aradıkları kelimeleri başına # işareti koyarak ararlar. Bu sayede hazırlanan hashtag üzerine yapılan aramalarda özel kelimeler kullanılarak yapılan paylaşımlarda görülmeye başlar.

Bu sayede kişisel veya işletme hesaplarının takipçisi olmayan kişilerde paylaşımları görebilirler. Ancak kazanım sağlanması için gönderi için doğru özel kelime kullanımının yapılması gerekir.

Instagram Gönderi Metinleri İçin Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Instagram gönderi metni için hashtag kullanımının doğru olması son derece önemlidir. İnsanlar yaptıkları paylaşımlar için popüler olan hashtagleri kullanmak isterler. Ancak bu her zamanda kazanç sağlamaz çünkü önemli olan popüler olanı kullanmak değil paylaşılan gönderi içeriğine uygun hashtag kullanmaktır. Bu sayede arama yapanlar doğru içeriğe ulaştıkları için firmadan alışveriş yapabilirler veya takipçi olarak kazanım sağlanmasına yardımcı olabilirler.

İçeriğe uygun hashtag paylaşımı yanı sıra hedef kitleye uygun paylaşımın da önemi büyüktür. Yanlış hedef kitle için yapılan paylaşımlar geri dönüşüm oranını düşürür ve paylaşımın istenildiği gibi dikkat çekmesine yardımcı olmaz. Gönderisi için uygun hashtag bulamayanlar anahtar kelimelerden yararlanabilirler. Bu sayede geri dönüş alma oranlarını artırabilirler.

Gönderi Metinlerinde Emojilere Yer Verilmeli Mi?

Emoji gönderiyi zenginleştirmek ve insanların dikkatini çekmek amacıyla kullanılan smiley ifadeleridir. Emojiler yüz ifadeleri, hayvan figürleri, çiçekler ve daha pek çok işaretten oluşur. Instagram caption hazırlarken emojilere yer verilmesi gönderinin daha zengin görünmesini sağlar.

Ayrıca bu simgeleri insanlar çok sevdikleri için ilgi göstermelerine yardımcı olur. Gönderinin başı veya sonunda kullanılan emojiler özellikle renkli olarak tercih edildiğinde insanların arama yaparken gözlerinin takılmasına ve gönderiyi açıp incelemelerine yardımcı olur.

Gönderi Metinleriyle Markayı Yansıtma

Instagram hesabı bir firma veya marka için açılmışsa yapılan paylaşımların markayı yansıtması amacı taşır. Bu nedenle gönderi metni hazırlarken de markanın yansıtılması müşteri çekmek için önemli bir adımdır.

Her marka için kullanılabilecek metin, emoji veya hashtag vardır. Bunlar doğru kullanıldığında marka en iyi şekilde yansıtılarak insanların markaya ve ürünlerine ilgi göstermesi sağlanabilir. Böylelikle satışlarda artış yaşanmasına ve yeni firmanın hızla yükselmesine yardımcı olur.

Gönderi metinleriyle markanın yansıtılmasında başarı sağlamak içinse öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Bu sayede hedef kitleye uygun metinler hazırlanabilir. Örneğin gençlere veya çocuklara hitap eden bir markanın sayfası için metin hazırlanacaksa daha sevimli bir dille metin yazılabilir. Ancak resmi bir iş için marka tanıtımı yapılıyorsa daha ciddi ve profesyonel bir yazım dili tercih edilmelidir.

Instagram’da Hazırlanan Gönderilerle Takipçilerin Harekete Geçirilmesi

Post caption ile hazırlanan gönderilerin takipçiler dışındaki insanlara ulaşması için takipçilerden yardım talep edilebilir. Hazırlanan gönderinin takipçiler tarafından sayfalarda veya hikayelerde paylaşılması onların takipçilerinin markaya veya ürüne ilgi duymasını sağlayabilir. Böylelikle yeni takipçilerin sayfaya çekilmesi mümkün olabilir. Bunun için CTA ismi verilen eylem çağrılarından yararlanılabilir.

Gönderilerin hikaye veya hesapta paylaşılması yanı sıra paylaşımlar için arkadaş etiketlemeleri veya gönderide sorulan sorulara cevap vermeleri istenebilir. Bu sayede gönderinin insanların ilgisini çekmesi sağlanabilir.

instagram post metni

Instagram Fotoğraf Açıklaması Nedir?

İnstagraf fotoğraf açıklaması Instagramda paylaşılan fotoğrafların gönderiye hazırlanırken gönderi altına yazılan metinlere verilen bir isimdir. Fotoğrafla sağlanan ilgi yazılan açıklama metniyle artırılabilir.

Örneğin bir farkındalık kampanyası için fotoğraf paylaşımı yapıldığıysa fotoğraf açıklamasında kampanyanın detayları en iyi şekilde açıklanarak insanların bu kampanyaya katılmaları teşvik edilebilir. Bunu sağlamak için dikkat çekici ifadeler, sade bir dil ve eylemlerden yararlanılabilir.

Instagram Fotoğraf Açıklaması Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram fotoğraf altına yazı yazma günümüzde tüm uygulama kullanıcılarının yaptığı bir eylemdir. Ancak kişisel sayfalar dışında belirli bir amaç için paylaşım yapılıyorsa fotoğraf altına yazılan yazılar hazırlanırken birtakım konularda dikkatli davranmak gerekir.

Markası, kampanyası veya farkındalık için fotoğraf altına yazı yazacakları şunlara dikkat etmelidir;

 • Açıklama uzunluğuna dikkat edilmelidir.
 • Dikkat çekmek için etkileyici bir ilk cümle seçimi yapılmalıdır.
 • Etkileşimi artırmak için eylem çağrılarından yararlanılmalıdır.
 • Açıklamalarda bilgi vermek, ürünü tanıtmak ve istatistik paylaşmak gibi işlemlerle gönderinin değeri artırılmalıdır.
 • Açıklama yaparken hissiz bir dilde yazım yapılmamalıdır.
 • Açıklamanın kullanıcıların ilgisini çekmesi için emoji ve hashtag kullanmaya özen gösterilmelidir.

Tüm bu detaylara dikkat ederek paylaşım türüne uygun olacak ve insanlar tarafından ilgi gösterilecek bir Instagram fotoğraf açıklaması yazılmalıdır.

Instagram Fotoğraf Açıklamalarında İlk Cümlenin Önemi

Instagram uygulamasının yazılan gönderi metninin tamamını paylaşımda yer vermemesi sebebiyle ilk cümle büyük önem kazanmıştır. Çünkü bu cümlenin dikkat çekici olması ve insanlara hitap edebilmesi gönderi metninin kalan kısmının da okunmasına yardımcı olur.

Sıradan bir ilk cümlenin kullanıldığı metnin insanlara okumaya teşvik etmesi mümkün değildir. Bu nedenle hazırlanan ilk cümle insanların metnin tamamını okumadan bile gönderinin amacı anlamalarına yardımcı olacak şekilde belirlenmelidir.

Fotoğraf Açıklamalarında Eylemlere Yer Verilmesi

Instagram fotoğraf açıklamalarında veya gönderi metinlerinde eylem çağrısı takipçi kazanımına yardımcı olur. Bu çağrılar kişilerin gönderi sahibiyle iletişime geçmesine yardımcı olur.

Fotoğraf açıklamalarında kullanılabilecek eylem çağrıları şunlardır;

 • Bir arkadaşınızı etiketleyin.
 • Web sitesini takip edin.
 • Yorum bırakın.
 • Ürünlerimizden satın alın.
 • Kampanyamıza katılın.
 • Hediye çekilişimize katılın.
 • Marka etiketimizle yeni bir gönderi paylaşın.

Bu eylem çağrıları amaca yönelik olarak artırılabilmektedir. Eylem çağrılarından gönderi metinlerinde yararlanmak isteyenlerin ilk cümlede kullanmaları dikkat çekme açısından önemlidir.

Instagram Fotoğraf Açıklamalarında Kullanılması Gereken Yazım Dili

Instagram fotoğraf açıklamalarında yazım dilinin önemi büyüktür. İnsanlar ruhsuz ya da robot gibi bir yazım diline sahip gönderilerle ilgilenmezler. İnsanlar bir insanla muhatap olacaklarını otomatik gönderinin kullanılmadığın bilmek isterler.

Bu nedenle daha çok samimi ve öz metinlere ilgi gösterirler. Bunun için fotoğraf açıklaması hazırlanırken yazım dilinin nasıl olması gerektiği üzerine düşünülmeli ve yazım dilinin belirlenmesi sonrasında yazım aşamasına geçilmelidir.

Fotoğraf Açıklamalarını Instagram Dışı Ortamlarda Hazırlayarak İncelemenin Önemi

Instagram fotoğraf altına yazı yazma öncesinde yazının uygulama dışı ortamlarda hazırlanması daha doğrudur. Bu sayede gönderinin düzenleme yapılmadan paylaşılması gibi bir sorun yaşanmaz. Fotoğraf açıklamalarının hazırlanması için Word veya Wordpad gibi uygulamalar kullanılabilir.

Bu sayede hazırlanan metinde yer alan yazım hataları düzenlenebilir ve istenilen özelliklere sahip bir fotoğraf açıklaması elde edildiğinde sorunsuzca gönderilebilir.

İçerik Kraldır

İçeriğin ne kadar önemli ve değerli olduğunu biliyor musunuz?

3 Yorum

 1. Çok kaliteli ayrıntılara girmişsiniz aradığım sorulara cevap buldum sayenizde bilgi sahibi oldum çok beğendim. Çok teşekkürler

 2. Püf noktalara değindiğiniz için etkileyici bir bilgilendirme olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu