İçerikSeo

Featured Snippet Nedir? (Öne Çıkan Snippet Rehberi)

Google aramalarında, kullanıcılara, web sitenizle ilgili özet bilgi, başlık, URL ve sayfa bağlantı bilgilerini içeren bölüme featured snippet denir.

Kullanıcılara, web sitesi hakkında hazır cevaplar sunan bir özelliktir ve Google sıralamaları açısından önemlidir. Arama motorlarında sıfırıncı sıra olarak bilinen featured snippet’lerin içeriği, arama motoru tarafından sitelerden otomatik alınır. Web site erişimleri için Google üzerinde arama yapanlar şu featured snippet çeşitlerini görebiliyor.

 • Tanım ve bilgi,
 • Tablo,
 • Video,
 • Sıralı liste,
 • Sırasız liste,

Web siteleri için featured snippet yapmak için seo uyumlu ve özgün içeriklerin yazılması önemlidir.

Featured Snippet Önemi

Featured Snippet Neden Önemlidir?

Google sıralama faktörlerinin uygulanması için çeşitli eklenti ve araçlar kullanılıyor. Arama motoru sonuç sayfası listesi olarak bilinen SERP’in yeni bir özelliği olarak Google tarafından 2014 yılında kullanılmaya başlandı. Featured snippet’lerin kullanılması, kullanıcılar açısından çok önemlidir. Aynı zamanda SERP Snippet olarak da adlandırılır.

Ancak web siteniz için tıklanma oranı ve site trafiği açısından faydalı olduğu söylenemiyor. Kullanıcılar, Google arama motoruna anahtar kelime yazarak arama yapıyor ve sonuç sayfasında snippet tarafından gösterilen bilgiler sayesinde site içeriği hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Bu kullanıcının sitenin diğer sayfalarını ziyaret etmesinin önüne geçebiliyor. Sitenin SERP snippet bölümünde aradığını bulan ve daha fazla bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılarda sitenizi tıklayarak erişim yapıyor ve değerinin artmasını sağlıyor. Birçok web sitesinin ziyaretçi trafiğinin artışlarında %30’a yakın oranın SERP snippet sayesinde olduğu da biliniyor.

Web sitenizin Google tarafından tanımlanması, sıralamasının yükselmesi ve kullanıcılara içerik hakkında kısa bilgi verilmesi açısından önemlidir. Özgün içeriklerle oluşturulan özet açıklamalar ve kullanılan anahtar kelimeler, Google botlarının sitenizin içeriğini anlamasını sağlayacaktır.

Seo Performansı

Web sitenizin arama motoru optimizasyonunu yaparak, sonuç sayfası listesinde ilk sıralarda gösterebilirsiniz. Featured snippet içerikleri, Google tarafından sitenizin kolay taranmasını ve yapılan aramalarda ilk sayfadaki ilk sonuçlar içerisinde gösterilmesini sağlayacaktır.

Seo performansını artırmak için iyi bir içerik oluşturduğunuzda, SERP snippet için en iyi çalışmayı yapmış olursunuz. Sitenizin seo puanını yükseltebilmek için belirlenen tüm anahtar kelimeleri doğru planlama yaparak kullanabilirsiniz. Web sitenize yapılacak tıklama oranı arttığında, site trafiğinizin de aynı oranda arttığını görebilirsiniz.

Arama motorlarında öne çıkan snippet’ler her zaman daha fazla trafik oluşturmaz ve bazen trafiğin az oluşmasına da neden olabilir. Sıfırıncı sırada yer almak rakiplere göre her zaman avantaj sağlayacaktır. Daha iyi Seo performansına sahip olabilmek için snippet içeriklerinin de seo uyumlu olarak hazırlanmasına özen göstermelisiniz.

Web Site Trafiği

Web Sitesi Ziyaretçi Trafiği

Arama motorları üzerinden arama yapan kullanıcılar, arama sonuçlarında aradıkları bilgilere ne kadar kısa sürede ulaşırsa, bilgi verilen sitelerin seçimini yapacaktır. Google hizmetlerinden birisi olan SERP snippet, kullanıcıların ihtiyacı olan bilgilerin öne çıkartılmasını sağlar.

Google tarafından sunulan bu hizmet sayesinde, sitelerin açıklama bölümünde sitenin ne ile alakalı olduğu gösterildiği için kullanıcılar siteleri tıklamadan kapatabiliyor. Bu sitelerin ziyaretçi trafiğinin düşük kalmasına neden olabiliyor.

Web sitesi trafiğinin artırılabilmesi için çeşitli metrikler kullanılır. Ziyaretçi trafiğini artırabilmek için featured snippet açıklamaları için anahtar kelime hedeflemelerinin iyi yapılması gerekiyor.

Organik tıklama oranı yüksek olan anahtar kelimeler kullanıldığında kullanıcılar tıklama yapmaya yönlendirilmiş olacaktır. Kullanılacak anahtar kelimelerin tıklama oranı düşükse kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Marka Bilinirliği (Branding)

Marka Bilinirliğinin Artırılması

Arama sonuçlarında web sitelerinin bulunması için Google tarafından featured snippet özelliği önemseniyor. Google aramalarında, snippet özelliği %11.84 oranında öne çıkıyor. Kullanıcılar, bilgisayar ya da mobil cihazlardan Google aramaları yaptıklarında karşılarına ilk olarak snippet açıklamalarının çıktığını görebiliyor.

Web sitenizin ziyaretçi trafiğini artırarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. İnternet üzerinden marka bilinirliğini artırmanın en iyi yöntemlerinden birisi snippet özelliğinin kullanılmasıdır. Sektörünüzde uzun vadeli büyüme elde etmek istiyorsanız, marka imajını oluşturmalısınız. Google arama motoru sonuç sayfasında web siteniz ne kadar çok görülürse, marka bilinirliğiniz o oranda artacak ve sektördeki lider olma fırsatınız olabilecektir.

Öne Çıkan Snippet (Featured Snippet) Çeşitleri

Featured Snippet Çeşitleri

Google tarafından, web sitelerinin hangi konu ile alakalı olduğunu öğrenmesi için kullandığı featured snippet içeriklerinde çeşitli bilgiler yer alır. Bu bilgiler için hazırlanış şekline göre çeşitlendiriliyor.

Paragraf / Bilgi

Featured snippet çeşitleri arasında bilgi içerikli tanımlar daha çok ön plana çıkıyor. Paragraf şeklinde yapılan açıklama metinleri, daha fazla görünmeyi ve kullanıcıların kısa bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Snippet için açıklama hazırlarken, paragrafların 40 – 60 kelime ile sınırlanmasına ve sorulara “p” etiketi içerisinde tek bir paragrafta yanıt vermelisiniz. Paragraf içerisinde açıklamaları direk ve yalın olarak yapmalısınız.

Sıralı Liste

Sıralı liste seçeneği türünde sıfırıncı sırada gösterim şekli kullanılır. Siteniz içeriğinde listeli açıklamalar yapılıyorsa işlemlerin yapılış sıralaması gösterilmelidir. Yemek tarifi sitesi için snippet içerikleri sıralı liste halinde ve “ol” etiketi içerisinde hazırlanmalıdır.

Sırasız Liste

Snippet açıklamalarında belirli bir sıralama olmayan listelere yer verilmesi, sırasız liste çeşidi olarak kullanılır. Daha çok “en iyi filmler- en iyi arama markaları vb. gibi” içerikler üretildiğinde sıralama yapmaya gerek duyulmaz. Snippet içeriklerini sırasız liste olarak hazırlarken “ul – li” etiketi tipi kullanılır ve sıfırıncı sıraya ulaşılmaya çalışılır.

Tablo Google botları, web sitesi aramalarında açıklama verilerini snippet özelliği ile tablo halinde çekebiliyor. Örnekler incelendiğinde daha çok fiyat, ölçü, miktar gibi verilerin yer aldığı açıklamalardır. Kullanıcı tablo halinde gördüğü bilgilerle daha fazla veriye ulaşabilmek için tıklama eylemini gerçekleştiriyor.

Video Kullanıcıların yaptıkları aramalarda sonuçların video olarak gösterildiği sorgu özelliğidir. Google SERP özelliğinde SERP snippet video çeşidi özelliği bulunuyor. Genelde youtube sunucusundan çekilen ve web sitenizle alakalı videolar gösterilir.

Öne Çıkan Snippet

Öne Çıkan Snippet Nasıl Yapılır?

Web sayfalarımızın Seo optimizasyonunu yaparak, featured snippet içerisinde yer almasına engel olacak sorunları çözebilirsiniz. Ardından Featured snippet optimizasyonu için şu işlemleri sırasıyla yapmalısınız. Featured Snippet’a sahip sorguları bulmak Google aramalarında SERP listesinde sıfırıncı sıra içeriğine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. Featured snippet bölümü işaretlendiğinde, Google hazırlanan içeriği öne çıkan snippet olarak gösterecektir. featured snippet sorgulamalarını bulabilmek için Google Search Console ile tespit edilen anahtar kelimeler kullanılabilir.

Bulunan snippet’ın onaylanması Sıfırıncı sırada yer almak ve Google sıralama faktörlerini kullanabilmek için rakiplerinizin konumunu ve nasıl göründüklerini incelemelisiniz. Öne çıkan snippet seçenekleri arasında, nasıl yaptı, nedir, fiyat bilgisi gibi bilgiler varsa aynı türde içerik üretebilirsiniz. Snippet onaylamasını yaparak Google mesajınızı verebilir ve kendinizi fark ettirebilirsiniz.

Mevcut snippet’ların takip edilmesi Web siteniz için seo araçlarını ücretli ya da ücretsiz seçenekler araçlar olarak kullanabilirsiniz. Kullandığınız Seo araçları ile sıfırıncı sırayı kazandığınız sorguları takip etmelisiniz. Snippet’lerde olup olmadığınızı düzeli aralıklarla kontrol etmeli ve kayıp yaşanması durumunda tespitlerinizi yapmalısınız. Yapacağınız bu takipler Google aramalarındaki konumunuz açısından size avantaj sağlayacaktır.

Özetle Featured Snippet

Özetle Google, kullanıcı aramalarında featured snippet özelliğine daha fazla önem vermeye başladı. Tüm snippet’larda rekabet ederek, organik tıklanma oranını, marka bilinirliğini artırabilir, sektörünüzde daha fazla görünür olabilirsiniz. Google araçları, web sitelerinin kullanıcıya nasıl gösterileceğini belirleyen snippet özelliklerini kullanıyor.

Google tarafından beğenilen sitelerin hangi tip siteler olduğunu tespit ettiğinizde içeriklerinizi ona göre hazırlamalısınız. Video tipi içerikler öne çıkıyorsa, düz metin içeriği oluşturmanın anlamı olmayacaktır.

Google aramalarında öne çıkan snippet seçeneklerinde yer edinmek ve sıralamayı koruyabilmek önemlidir. Her zaman rakiplerinizden daha iyi içerikler üretmeli ve kazandığınız yeri korumalısınız. Featured snippet takibini düzenli aralıklarla yaparak içerikleri denetleyebilir ve sıralamayı yeniden kazanabilir ya da koruyabilirsiniz.

İçerik Kraldır

İçeriğin ne kadar önemli ve değerli olduğunu biliyor musunuz?

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Google’de üst sıralarda yer almak başta işletmeler olmak üzere çok önemli. Featured Snippet kavramını ilk kez duydum ve Google’da üst sıralarda yer almayla ilgili herşeyi yazınızda buldum, teşekkürler

 2. Sitenizin google featured snippet hakkında yaptığı bilgilendirici makaleyi beğendim teşekkür ederim .

 3. Web sitesi ziyaretçi trafiği arttırma konusunda aradığım bilgilere detaylı şekilde ulaştım. Çok teşekkürler bilgiler için

 4. Konuyla ilgili en detaylı bilgileri sayfanızda buldum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz

 5. Marka hilinirligi konusunda güzel bilgiler vermişsiniz. Daha detaylı bilgi almak için sizinle iletişime geçeceğim teşekkürler..

 6. Konu ile ilgili daha önce bir çok makale okudum fakat bu kadar sade ve konuyu her yönüyle ele alan bir makale okumamıştım. Paylaşım için teşekkürler, çok faydalı oldu.

 7. Gerçekten çok kapsamlı ve büyük bir ortamda işi yönetmeye yarayan güzel bir yazilim

 8. Featured Snippet hakkında çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten aklımdaki bütün sorular yok oldu teşekkürler 👏🏻

 9. Her gün her an kullandığım unsuru bilmiyormusum; çok faydalı olduğunu söylemeden edemeyeceğim…

 10. Featured Snippet hakkında çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten aklımdaki bütün sorular yok oldu teşekkür ederim başarılar dilerim 😌

 11. Featured Snippet ismini bilmiyordum ama şu anda tüm firmalar googleda ilk sayfalarada arama sonucunda görünmek için mücadele ediyor çok faydalı bir yazı oldu

 12. Konu ile ilgili daha önce bir çok makale okumuştum ama bun kadar iyi anlatanı görmemiştim başarılarınızın devamını dilerim 🥰

 13. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri burda okudum için mutluyum ayrıntılı ve açıklayıcı emeğine sağlık

 14. Google amcamız bu işleri iyi biliyor harbiden arama motorlarını son zamanlarda daha da geliştirdi,google aramada nasıl öne çıkacağımı sayenizde öğrendim saolun…

 15. Google aramalarda sitelerin daha etkin ve hızlı bulunmaları önemli bir konu. Buna kapsamlı bir şekilde değinmeniz her girişimci için çok faydalı, teşekkürler.

 16. SEO çalışmaları hakkındaki tüm detaylar anlaşılır ve sade olarak paylaşılıyor. Teşekkürler.

 17. Özellikle işletmeler için Google sıralamalarında üstlerde yer almak oldukça önemli bir kriter. Konu ile ilgili yazınız okunduğu zaman gayet her şey anlaşılabilir bir biçimde. Emeğinize sağlık.

 18. Bu yazı, Featured Snippet hakkında merak edilenleri tam anlamıyla cevaplayan bir yazı olmuş. Kısa ve anlaşılır. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu