İçerik

EverGreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

EverGreen içerik; nedir, nasıl yapılır gibi soruları değişmeyen ve her zaman merak edilebilecek konular hakkında yazılan eskimeyecek içerik demektir. Bu konular dönemsel olarak değişiklik göstermeyen cevaplara sahip olduğunda içerik evergreen kategorisinde girmiş oluyor.

Örnek olarak bir konu söylemek gerekirse, “Popcast Nedir?” sorusunun cevabı hep aynıdır kişiden kişiye değişmez ve yayınlanan içerik asla eskimez. Bu durumda yayın sahibinin en detaylı ve doğru sonuca ulaştıran bir içerik yazması düzenli ve sürekli hit almasını sağlar.

Ürün ya da hizmet sunumlarda, hedef kitleyi etkilemek ve ilgili çekebilmek için çeşitli içerikler oluşturulmaktadır. Genellikle pazarlama sektöründe bulunan firmalar, evergreen içerik çalışmalarına ihtiyaç duyarlar. Evergreen kelime anlamıyla, ölümsüz yani hep yeşil kalan anlamına gelmektedir.

Dijital pazarlama alanında, içerik üreticileri, çalışmalarını, seo uyumlu olarak yapmalı ve oluşturulan içerikler, canlılığını her zaman koruyabilmelidir. Ünlü markaların sahibi olan firmalar, ürün tanıtımları için oluşturulan tüm içeriklerin, evergreen olmasını, üretilen içeriğin her zaman hit ve taze kalmasını ister.

EverGreen İçerik Nasıl Yazılır?

EverGreen İçerik Nasıl Yazılır?

Dijital pazarlama alanlarında, ürünlerle ilgili içerikleri okuyan kitlelerin, geri dönüşlerinin sağlanabilmesi için yüksek verimliğe sahip içerikler üretilmelidir. Evergreen içerik üretimlerinde, öncelikle okuyucu kitlesinin, doğru analiz edilmesi gerekiyor.

Okuyucu zihninde, ürün ya da hizmetle ilgili oluşabilecek sorulara yanıt bulunabilmelidir. Üretilen içerik, okuyucuya her zaman ilham vermelidir. Okuyucuyu etkileyici içerikler üretilmeye başlandıktan sonra hazırlanacak olan her içeriğin, okuyucunun anlayabileceği şekilde olması sağlanır. Okuyucunun anlayabileceği tanımlamalar ve püf noktaları ile zenginleştirilen içerikler, yol gösterici olacak, uzun süre güncelliğini yitirmeyecektir.

EverGreen İçerik Üretmenin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

EverGreen içerik tanımlamasını iyice benimseyen üreticiler, ürettikleri içeriklerin ne işe yaradığını kısa sürede görebilecektir. Evergreen içeriklerin ne gibi faydalarının olduğu, içeriğin yayınlandığı sitenin, internet arama motorlarında üst sıralarda yer alması olarak görülebilir.

Seo uyumlu hazırlanacak olan bir içerik her zaman fayda sağlayacaktır. İçeriğin yer aldığı web sitesine oluşacak trafiğin oranı ve kalitesi artacaktır. Ayrıca, bir rehber, bir kaynak niteliği taşıyacağından, aranılan bilgiye ulaşılmasını, anlaşılmasını sağlayacaktır.

Evergreen içerikler sayesinde, yanlış bilinen konular açığa kavuşur, ürün ve hizmet tanıtımının en iyi şekilde yapılmasını sağlar. Okuyucu, içerik sayesinde kolay anlayacak ve zaman kaybını önlemiş olacaktır. Hem içerik üreticisi hem de okuyucusu açısından büyük faydalar sağlamaktadır.

EverGreen İçerik Kontrol Listesi

EverGreen İçerik Üreticisinin Kontrol Listesi

Okuyucu kitlesini etkilemenin en iyi yolu, aranılan bilgilere kısa yoldan ulaşılmasını sağlamak ve içeriğin anlaşılır olmasını sağlamaktır. Evergreen içerik üreticileri kendilerine bir checklist oluşturur ve buna göre çalışmalarını yaparlar.

İçerik üreticilerinin kontrol listesi (checklist) şunları içeri:

 • İçerik konusunun güncel alma potansiyeli var mı?
 • İçerik için oluşturulan başlık ve alt başlılar bilgilendirici ve ilgi çekici mi?
 • İçerik kimlere hitap ediyor?
 • Hazırlanan içerik seo tekniklerine uyumlu mu?
 • Üretilen içerik, okuyucunun hangi sorununa cevap veriyor ya da çözüm oluyor?

Her içerik üreticisinin, hedef kitleye, ürün ve hizmet türüne göre yapacağı çalışmalar farklı olabilecektir. Ancak tek hedef okuyucu kitlesini etkilemek ve içeriğin her zaman canlı kalmasını sağlamak, öncelik olacaktır.

Hangi içerikler EverGreen Olabilir?

Hedef kitleye doğru bilgi verebilmek için hazırlanan ve her zaman güncelliğini koruyan içerik türleri, evergreen içerik özelliğine sahiptir. İçerik üretilirken, hangi konulara önem verileceği, nelerin ön plana çıkartılacağı belirlenmelidir.

Evergreen olabilecek içerik türleri;

 • Kilo verme,
 • İş ve kariyer içerikleri,
 • Aşk ve romantizm,
 • Anne, baba ve çocuk,
 • Para biriktirme,
 • Evcil hayvan bakımı,
 • Yemek pişirme tarifleri,

Bu konular, okuyucuların internet üzerinden sürekli arama yaptığı ve aynı içeriği defalarca okuduğu içerik türleridir. Toplumun ilgi alanları belirlendikten sonra oluşturulacak olan içerikler, güncelliğini her zaman koruyacaktır.

EverGren Olamayacak İçerikler

Evergreen içerikler oluştururken, hangi alanla ilgili yazı yazılacağına bakılmalı ve oluşturulan içeriğin tazeliğini ne kadar süre koruyabileceği tahmin edilebilmelidir. Bazı içerikler vardır ve okuyucu için o anda önemlidir ve üzerinden zaman geçtikten sonra içerik önemini yitirmeye başlayacaktır. Bu tür içerikler, evergreen olamayacak içerikler olarak tanımlanmaktadır.

Sıralama yapılacak olursa, evergreen olmayacak içerikler şu şekildedir;

 • Haber içerikleri,
 • Moda haberleri,
 • Eski tarihli rakamsal raporlar ve istatistik bilgileri,
 • Bir sezon ya da özel gün üzerine oluşturulmuş içerikler,
 • Kişisel görüşlerden oluşan içerikler,

Bir içeriğin evergreen olabilmesi için okuyucuların, içeriğe ulaştığı anda bazı sorulara cevap bulmasını sağlaması gerekiyor. Geçmiş zamana ait bilgiler içeren içerikler, evergreen yani her zaman canlılığını koruyan içerikler olamayacaktır.

EverGreen İçerik Nedir?

EverGreen İçerik Nedir?

Belirli konularla ilgili içerikler oluşturulurken, hangi konuları kapsayacağı belirlenmelidir. Geniş okuyucu kitlesine sunulan içerikler, süreklilik sağlıyor ve okuyucu kafasındaki sorulara cevap veriyorsa bu içeriklere, evergreen içerik denir.

Bazı konularla ilgili soruların cevapları sık değişmemekte ve internet arama motorlarında, arama hacimleri yüksek olmaktadır. Evergreen içerikler, temel bilgi ihtiyacını karşılamakta, bilginin tazeliğini, ihtiyaca cevabını her zaman korumaktadır.

İnternet üzerinden arama yapılan, nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap veren içeriklerin evergreen olduğu bilinmektedir. Bu tür soruları kapsayan içerikler oluşturulurken evergreen olmasına dikkat edilmelidir.

EverGreen İçerik Ne Değildir?

Evergreen içeriklerin üretiminde, hangi alandaki konuların yapılacak olan çalışmayı destekleyeceği bilinmelidir. Evergreen nedir sorusuna cevap arayanlar, aynı zamanda ne değildir sorusuna da cevap bulmaya çalışmalıdır.

Her içerik üreticisi, içeriklerine arama motorlarından, yüksek sayıda trafik oluşmasını ve okuyucu geri dönüşlerinin gerçekleşmesini istemektedir. Evergreen içerikler ne değildir sorusuna en iyi cevap, güncelliğini kısa süre koruyabilen, belirli süre sonra önemini yitiren ve okuyucuya faydalı bilgi sunmayan içerikler olarak verilebilecektir.

Evergreen ne değildir sorusu için gündem konuları, sezon moda trendleri gibi sadece belirli bir dönem faydalanılabilecek bilgileri içeren yazılar gösterilebilecektir.

EverGreen İçerik Nasıl Yazılır?

İçerik üreticileri, hedeflerine ulaşabilmek için bazı tanımlamaları bilmelidir. Evergreen kelimesinin anlamının yeşil olduğunu yani hazırlanacak olan içeriğin tazeliğini koruması gerektiği bilinmelidir.

Evergreen içerikler yazılırken, üreticiler öncelikle seo tekniklerini bilmeli ve içeriğin seo uyumlu olmasını sağlamalıdır. Evergreen içerikler yazılırken, doyurucu ve kapsamlı olmasına dikkat edilmelidir.

Okuyucular, aradıkları temel bilgilere ulaşırken, içeriğin tüm sorulara yanıt verebilecek nitelikte olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip içerikler, hem okuyucu hem de arama motorları için önemlidir.

Okuyucular, aradıkları bilgilere ulaşabilmek için arama motorlarına anahtar kelime yazarak içeriklere ulaşmaya çalışır. Güncelliğini yitirmeyen ve seo uyumlu içeriklere daha fazla okuyucu ulaşacak, içeriğin yer aldığı web sitesinin sıralaması yükselmeye başlayacaktır.

EverGreen İçerik Yazarken Dikkat Edilecekler

Her içerik üreticisi, evergreen özelliğine sahip bir içerik üretirken, nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmelidir. İçerik üretim aşamasında dikkate alınacak çeşitli noktalar vardır. Dikkat edilmesi gereken notların başında, hedef kitleyi uygun dilde içerik oluşturmak geliyor.

İçeriklerde, teknik terimlere fazla yer verilmemeli ve okuyucunun anlayacağı şekilde oluşturulmalıdır. Asıl hedef, okuyucunun ilgisini çekebilmek ve içeriğin okunma oranını artırmaktır. Bunun için içeriklerde, Seo önemli bir yere sahiptir ve postlar arasında link kullanılmalıdır.

Evergreen içerik yazarken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Konuyu özgün hale getirmek,
 • Farklı bakış açısıyla değerlendirmek,
 • Okunabilirliği ve kaliteyi her zaman ön planda tutmak,
 • Geniş insan topluluğuna uygun dil kullanmak,
 • Okuyucuların beklentilerini karşılamak,

Okuyucunun beklentilerine ve sorularına cevap verebilmek, evergreen içeriklerin üretiminde önemli bir yere sahiptir ve dikkat edilmesi gereken önemli husustur.

Hedef Kitleye Göre İçerik Oluşturma

Ürün ve hizmet pazarlama işlemlerinde, hedef kitlenin belirlenmesi ve tanınması her zaman büyük öneme sahiptir. Hedef kitlenin, hangi bilgileri aradıklarını ve bilgi düzeylerinin ne olduğunun bilinmesi, evergreen özelliklerine sahip içeriklerin oluşturulmasında yardımcı olacaktır.

Hedef kitleye göre içerik oluşturduğunuzda, okuyucunun ilgisini daha kolay çekebilecek, içeriklerin daha fazla kişi tarafından okunmasını sağlayabileceksiniz. Evergreen olabilecek konularda oluşturmuş olduğunuz içerikler üzerinde değişiklik yapmaya gerek kalmayacak ve uzun süre okuyucuların sorularına cevap olacaktır. Pazarlama sektöründe, hedef kitlenin belirlenmesi ve tanınması, oluşturulacak stratejiler için çok önemlidir.

EverGreen İçerik ve Seo İlişkisi

İnsanlar, internet üzerinden, içerik arama yaparken, arama motorlarında gösterilen ve üst sıralarda yer alan siteleri ziyaret etmektedir. Web sitelerinin, arama motorları üst sıralarında yer alması ise oluşturulan içeriklerin seo uyumlu olması ile ilgilidir. Evergreen içeriklerin, her zaman faydalanılabilecek ve güncelliğini koruyabilecek içerikler olduğu bilinmektedir.

Bir web sitesinde bu özelliklere sahip içerikler yer aldığında, ziyaretçe trafiği sürekli artmaya ve okuyucuların dikkatini çekmeye başlayacaktır. Evergreen olan içerikler, her okuyucunun anlayabileceği bir dilde yazıldığında, hitap etmiş olduğu hedef kitle daima genişleyecektir.

İçerik Yazılarında Anahtar Kelime Kullanımı

Evergreen olması istenen içerikler hazırlanırken, bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu huşlardan birisi de içeriklerde yer alacak olan anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi ve doğru yerlerde kullanılmasıdır.

İçeriklerde yer alan anahtar kelimeler, okuyucuların, internet arama motorları üzerinden daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. İçerik üreticileri, seo stratejilerini oluştururken, kullanabilecekleri anahtar kelimeleri, çeşitli analizler yaparak belirlemelidir.

Ürün Ya Da Hizmet Bilgilerinin Öne Çıkması

Bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılan tüm içeriklerde, ürün ve hizmet bilgisi öne çıkartılarak, okuyucu üzerinde etkili olması sağlanır. Evergreen olan içeriklerde, ürün veya hizmet bilgisine vurgu yapıldığında, marka bilinirliği oluşmaya başlayacaktır. Evergreen içerikleri, seo teknikleri ile birleştirdiğinizde, Google arama motorlarında, yayınlanan web sitesinin üst sıralara yerleştiğini de görebileceksiniz.

EverGreen İçerik Neden Çok Önemli

Web sitelerinde yayınlanacak olan içeriklerle ilgili üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmalı ve biraz fazla düşünülmelidir. Evergreen içerikler, uzun süre varlığını korurken, web sitesine daha fazla erişimin yapılmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte, marka bilinirliğini ve farkındalığını artıracak, kurumsal kimliğin oluşmasını sağlayacaktır. Evergreen içeriklerin neden çok önemli olduğu, web sitesine yapılan ziyaretlerin artması ve site sahibinin daha fazla kazanç elde etmesi olarak gösterilebilir.

İçerik Kraldır

İçeriğin ne kadar önemli ve değerli olduğunu biliyor musunuz?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Benimde başıma tabiki geldi creative c. patentlerimi aldığım sitemin içerikleri çalındı 6 ay uğraşdım bence bu işi daha hizlı ve ucuz hale getirmek gerekiyor. Kısaca hızsızlığın adı ne olursa olsun benim gözümde hırsız her zaman hırsızdır nasıl ve ne çaldığının önemi yok sadece çalıyor ve son günlerde islamiyette kul hakkı yesende yemesende cenette olduklarını sanıyorlar. Herkese kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu