İçerikSeo

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime; web sitelerinde paylaşılan içeriğin hangi konuda olduğunu tanımlayan kelimelere verilen bir isimdir. Web sitesi hazırlayan kişiler sitelerine ziyaretçi çekmek amacıyla anahtar kelimeye ihtiyaç duyarlar. Bu durumda anahtar kelime nedir sorusu ortaya çıkar.

Aynı zamanda keyword olarak da anılır. Bu kelimeler sayesinde ziyaretçilerin web siteye girmesi sağlanabilir. Bu nedenle de kullanıcıların Google, Yandex ve diğer arama motorlarında yaptıkları kelime aramaları dikkate alınarak belirlenirler.

Anahtar Kelimenin Önemi Nedir?

Anahtar kelimenin internet dünyasında ve SEO çalışmalarında önemi büyüktür. Bu kelimeler sayesinde web siteler arama motorlarında üst sıraya çıkabilir. Site trafiğinin bu sayede artmasını ve örneğin ürün satışı hedefleniyorsa doğrudan satışın artmasına yardımcı olur. Ayrıca anahtar kelimelerin sağladığı geri dönüş sayesinde marka bilinirliği de artırılır.

Neden Anahtar Kelimenin Belirlenmesi Gerekir?

Web sitesi ve site için hazırlayan kişilerin mutlaka anahtar kelime belirlemesi gerekir. Bu belirleme sayesinde insanların web sitesine girişini sağlayabilir. İnsanlar internette kelimeler kullanarak arama yapıp o kelimelerin bulunduğu sitelere giriş yaptıklarından anahtar kelimenin belli olmadığı bir site giriş yapmaları mümkün olmaz. Giriş mümkün olsa bile aradığını bulamadığı için sitede kalış süresi saniyelerle sınırlı kalır.

Site sahiplerinin hedef kitleleri ve amaçlarına uygun anahtar kelimeleri belirleyerek kullanmaları gerekir. Bu sayede o anahtar kelimeyle ilgili yapılan aramalarda site listesi arasında kendi siteleri de yer alır ve kullanıcıların rağbet göstermesi sağlanmış olur. Doğru anahtar kelimenin kullanımıyla siteye ilgi gösteren kişi sayısı artacağından kazanç ve tanınmışlık kolaylıkla sağlanabilir.

Uzun kuyruklu Anahtar kelime

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimenin Anlamı Nedir?

Üç ya da daha fazla kelimeye sahip olan anahtar kelimelere uzun kuyruklu anahtar kelime adı verilir. Bu anahtar kelimeler kuyruksuz olarak bilinen anahtar kelimelere oranla daha az arama hacmine sahiptir. Ancak bu anahtar kelimelerin en önemli özelliği geri dönüş oranının yüksek olmasıdır. Bunda kelime sayısının artışıyla arama yapan kişilerin tam olarak neyi arıyorlarsa onu bulmalarını sağlaması etkilidir. Long tail keyword olarak anılan uzun kuyruklu anahtar kelimeler SEO çalışmalarında en fazla tercih edilen keyword türüdür. Bu sayede geri dönüşümün yüksek olması hedeflenir.

Örneğin Türk kahve makinesi satışı yapan bir firmanın Türk kahvesi kelimesini anahtar kelimesi olarak kullanması kişilerin bu kelimeyle yaptıkları aramalarla makineyi almak istemesini sağlamaz. Çünkü bu kelime ile arama yapan kişilerin Türk kahvesinin ne olduğu veya yararlarını öğrenmek amacıyla arama yapması mümkündür. Ancak Türk kahve makinesi fiyatı olarak belirlenen anahtar kelimede tam olarak Türk kahve makinesi almak isteyen kişiler arama yaptığı için makineyi satın alma oranları daha yüksek olur.

Kısa Kuyruklu Anahtar Kelimenin Anlamı Nedir?

Kısa kuyruklu anahtar kelime arama hacmi yüksek olan ve genellikle iki kelimeden oluşmuş olan anahtar kelimelerdir. Bu kelimeler short tail keyword olarak da bilinirler. Bu anahtar kelimelerin arama hacmi yüksektir, bu aynı zamanda rekabetinde yüksek olmasını sağlar.

Bu kelimenin binlerce kişi tarafından aranması çok fazla işletme tarafından bu kelimelerin kullanılmasına neden olur. Bu durumda işletmeler daha fazla işletmeyle rekabet etme ve onlardan müşteri kapma yarışına gireceklerinden kısa kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmayı tercih etmezler. Özellikle yeni işletmelerin bu rekabetten karlı çıkma oranları düşüktür.

Anahtar kelime araştırması

Keyword (Anahtar kelime) Araştırması Nedir?

Keyword araştırması web siteleri için doğru keywordün (anahtar kelimenin) bulunması işlemidir. Araştırmalar sayesinde doğru anahtar kelimeler bulunur ve pazarlama süreci başlar. Ancak yanlış bir anahtar kelimenin kullanımı pazarlamanın yapılamamasına veya istenilen hedefe ulaşılamamasına neden olur.

Anahtar kelimelerin araştırılması yapılırken kelime sayesinde ne kadar gelir elde edilebileceğini, rekabet durumunu ve içerik türünün iyi bir şekilde anlaşılması gerekir. Aksi takdirde anahtar kelimenin doğru bulunması istenen hedefin gerçekleşmemesine neden olabilir. Araştırma aşamasında geliştirilmiş olan araştırma araçlarından kullanmak işin kolaylaşmasını sağlar.

Anahtar Kelimelerin Araştırılması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimelerin belirlenmesi hazırlanan siteye ziyaretçilerin gelmesini sağlamak için son derece önemlidir.

Anahtar kelimeler için araştırma yapacak kişilerin şu adımları izlemeleri gerekir;

 • Sektöre uygun anahtar kelimelerin listesi hazırlanır.
 • Benzerlik gösteren anahtar kelimeler belirlenir.
 • Keywordlerin ne kadar arama hacminin olduğu belirlenir.
 • Kullanılabilecek anahtar kelimelerin zorluk dereceleri araştırılır.
 • Kelimelerin rekabet oranları araştırılır.
 • Belirlenen kelimelerin ne kadar tıklanma alabileceği ve ne kadar edilebileceği araştırılır.
 • Listede yer alan anahtar kelimeler elenerek en uygununun belirlenmesi sağlanır.
 • Arama amacının belirlenmesi sağlanır,

Anahtar kelimelerin araştırılması aşamasında bireysel olarak başarı elde edilmesi oldukça zor olduğundan analiz için geliştirilmiş olan araçlardan yararlanılabilir.

Anahtar Kelimenin SEO’yla İlişkisi Nedir?

Anahtar kelimelerle SEO doğrudan ilişkilidir. Bir web sitesinin Yandex ve Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için içeriklerinin SEO uyumlu olması gerekir. Bir içeriğin SEO uyumlu olabilmesi ve üst sıralarda yer alması ise uygun anahtar kelimenin bulunmasıyla mümkün olur. Doğru anahtar kelimenin bulunmasıyla site arama motorlarında daha görünür hale gelebilmektedir.

SEO Anahtar Kelime Araştırması Aşamaları Nelerdir?

SEO anahtar kelime araştırması SEO uzmanı, web site sahipleri, çevrimiçi pazarlamacı ve blog sahipleri tarafından yapılabilir.

SEO için anahtar kelimeleri belirleyecek olan kişiler şu aşamaları uygulamalıdır;

 • Sitenin içerik kalitesi, durumu ve özellikleri incelenir.
 • Site veya marka için hangi hedeflerin olduğu belirlenir. Bu hedefler markalaşma, satış veya kullanıcı trafiği gibi hedefler olabilir.
 • Hangi kaynaklara sahip olunduğu ve süre sınırı belirlenir.
 • Sektör ve rekabet durumu incelenir.
 • Sektöre, siteye, markaya ve kaynaklara bağlı olarak en uygun kelimelerin hangileri olabileceği belirlenir.
 • Belirlenen anahtar kelimelerin ne kadar başarılı olabileceği analiz edilir.

Araştırma ve analiz sonrasında belirlenen anahtar kelimeler site ve içerikler için kullanılmaya başlanabilir. SEO uyumlu anahtar kelimelerin belirlenmesi içinde analiz araçlarından yararlanılabilir.

Anahtar kelime araçları

Anahtar Kelimelerin Araştırılması İçin Kullanılabilecek Araçlar

Anahtar kelimeye ihtiyaç duyan kişilerin kelimeleri bulmalarını kolaylaştıracak çok sayıda anahtar kelime bulma aracı geliştirilmiştir. Bu araçlar arasında hem ücretli hem de ücretsiz olarak edinilebilecek araçları bulmak mümkündür.

Anahtar kelimeleri bulmayı kolaylaştıran araçlardan en yaygın kullanılanları şunlardır;

 • Google keyword planner tool
 • Ahrefs
 • Semrush
 • Keywords everywhere
 • Ubersuggets
 • Keyword tool
 • Wordtracker

Bu araçların özellikleri ve kullanım şekli incelenerek en iyi analiz aracı tercih edilir. Böylelikle içeriklerde ve sitede kullanılabilecek anahtar kelimeler kolaylıkla belirlenir.

Anahtar kelime planlayıcı

Google Keyword Planner Tool (Google Anahtar Kelime Planlayıcı)

Google keyword planner tool, Google tarafından kullanıcıları sunulan ücretsiz araçtır. Google anahtar kelime planlayıcı olarak da bilinen bu aracın yardımıyla kullanılabilecek anahtar kelimeler bulunabilir.

Ayrıca anahtar kelimelerin benzerleri, aranma hacimleri ve rakiplerin kullanım oranlarına dair bilgilere erişilebilir. Ayrıca keywordlerin ülke bazında kullanımının da bu araç yardımıyla kullanılması mümkündür.

Google anahtar kelime planlayıcı aracını kullanmak isteyen kişiler Google Adwords hesabı açarak aracı kullanma şansı elde edebilirler. Aracı kullanmaları için herhangi bir ücreti ödemeleri gerekmez.

Semrush

Anahtar kelimelerini belirlemek isteyen kişilerin kullanabilecekleri araçlardan birisi de Semrush isimli araçtır. Semrush ücretli bir araçtır ve pek çok özelliği bir arada bulunur. Bu aracı kullanan kişiler anahtar kelimeleri bulmanın yanı sıra organik arama sonucu, rakip arama analizi ve içerik verilerine dair bilgileri öğrenebilirler. Ücretsiz sürümü de bulunan araçta ücretsiz sürüm kullanımlarında bazı işlemlerin yapılmasına izin verilmez.

Ahrefs

Anahtar kelimelerin bulunması için kullanılabilecek üçüncü araç ise Ahrefs aracıdır. Bu araçta Semrush gibi ücretli olarak kullanım imkanı olan bir araçtır. Keyword aramaları için Ahrefs’i kullanan kişiler bulundukları ülkeye göre arama yapabilirler. Bunu göre verilen önerilen o ülke için geçerli öneriler olabilir.

Ahrefs aracından yararlanan kişiler hedef kitleye uygun anahtar kelimelerin bulunması, rakiplerin kullandığı kelimeler, aranma hacmi ve kelimelerin zorluk derecesi bilgilerine öğrenebilirler.

Keywords Everywhere

Keywords everywhere geçmişte anahtar kelimelerin analizi için ücretsiz olarak kullanılabilen bir araçtır. Günümüzde ise ücretli kullanımı mümkündür. Bu araç sayesinde aranma hacmi, ortalama tıklanma başı maliyet, rekabeti ve insanlar tarafından aranabilecek kelimelerin bilgisini verir.

Ubersuggets

Anahtar kelimenin bulunması için kullanılabilecek araçlardan birisi de Ubersuggets isimli araçtır. Bu araç Semrush ve Ahrefs ile benzerlik gösterir. Onlar gibi ücretli edinilebilen araç sayesinde anahtar kelimelerin sıralaması, rakiplerin geri dönüş oranları, reklam zorluğu ve tıklanma başı maliyet oranları öğrenilebilir. SEO analizi için geliştirilmiş olan ve en fazla tercih edilen analiz araçlarındandır.

Wordtracker

Keyword araştırması için kullanılabilecek araçlar arasında Wordtracker rekabete, ülkeye ve arama motoruna göre anahtar kelimenin analiz edilmesini sağlar. Ayrıca ilişkili kelimeleri de listeleyerek insanların yeni kelimeler keşfetmesine ve kullanmasına yardımcı olur. İsteğe bağlı olarak ücretli ya da ücretsiz sürümünün kullanılması mümkündür.

Keyword Tool

Anahtar kelimeler için kullanılabilecek analiz araçlarından sonuncusu ise Keyword Tool isimli araçtır. Hem ücretli hem de ücretsiz kullanılabilen araçla anahtar kelimelerin seçimi, rekabet analizi ve aranma hacimleri öğrenilebilir.

Anahtar Kelimelerde Arama Hacmi Nedir?

Arama hacmi anahtar kelimenin ne kadar arama talebi gördüğünü belirten bir orandır. Bu sayede insanların bu kelimeye ne kadar ilgi gösterdikleri anlaşılabilir. Analiz araçların kullanılarak hangi anahtar kelimenin ne kadar arama hacmi olduğu anlaşılarak kelime seçimi yapılabilir.

Her zaman arama hacmi yüksek olan kelimenin tercih edilmesi olumlu sonuç sağlamaz. Aynı anahtar kelimenin binlerce sayfa tarafından kullanılması rakip sayısını artıracağından o kelimenin seçimiyle internet kullanıcılarından daha az geri dönüş almak mümkündür. Özellikle yeni açılmış bir site için rakiplerle aynı kelimenin kullanılması güvenilirlik açısından insanların daha eski ve tanınmış bir siteyi tercih etmesine neden olabilir.

Anahtar kelime analizi

Google Önerileriyle Anahtar Kelimenin Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimenin tespiti için keyword araştırma araçlarından yararlanılabileceği gibi Google önerilerinden de faydalanılabilir. Bunun için Google arama motorunda kelime ararken önerilen kelimelere bakılır. Bu öneriler anahtar kelime bulma işleminin en basit yoludur.

Ayrıca herhangi bir araç kullanmadan veya ücret ödemeden anahtar kelimenin bulunmasını sağlar. Örneğin ayakkabı kelimesi Google arama motoruna yazıldığında ayakkabıyla başlayan pek çok kelime listelenir. Bu listede yer alan kelimelerden en uygun anahtar kelimenin bulunması mümkün olur.

Keyword Araştırma Araçlarının Faydaları Nelerdir?

Keyword araştırma ve analiz araçlarının SEO çalışması ve içerik hazırlayan kişilerin çok sağladığı birden çok fayda vardır. Bu faydalar arasında zaman kazandırması yer alır. Keyword ihtiyacı olan kişiler aracı kullanarak birden fazla anahtar kelimeyi öğrenerek fikir edinebilirler.

Anahtar kelime analizi araçları arama hacmi, tıklama başı maliyet ve rakip analizi gibi başka şartlar altında elde edilemeyecek verilen bulunmasını sağlar. Araç kullananlar analiz aracı kullanmayan kişilere göre avantaj elde ederek kişilerin akıllarına gelemeyecek anahtar kelimelere ulaşabilirler. Ülkeye ve arama motoruna uygun kelimelerin bulunmasına yardımcı olur.

İçerik Kraldır

İçeriğin ne kadar önemli ve değerli olduğunu biliyor musunuz?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bilgilendirici bir içerik olmuş. Fakat konuya dait bilgisi olmayanlar için biraz daha detaylandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu