Seo

Arama Niyeti (Search Intent) Nedir?
5 (5)

Search Intent (Arama Amacı/Niyeti): Kullanıcının arama motoru üzerinde yaptığı aramaya bağlı beklediği sonuçtur.
Arama niyeti öncelikler baz alındığında 4 kısma ayrılır;
Aşağıdaki uygun örneklerle arama niyetini gözünüzde canlandırmaya çalışın.

 • Bilgi Edinme
  Arama Örneği: “Salatalığın cilde faydaları nelerdir?”
 • Yönlendirilme İsteği
  Arama Örneği: “facebook giriş”
 • Ticari İşlem (Satın Alma)
  Arama Örneği: “adidas stan smith beyaz erkek”
 • Ticari Araştırma
  Arama Örneği: “en iyi oyun laptopları”

Blog ve kurumsal sitelerde genellikle bilgi edinme amacı taşıyan kullanıcılar hedeflenir. Başlığı da bu amaca uygun şekilde belirlemek oldukça önemlidir.

Search intent
Search intent

Arama niyeti konusunda emin olmadığınız ya da tereddüt ettiğiniz durumlarda, yazılmasını düşündüğünüz içeriğin başlığını Google üzerinden arayın. Çıkan sonuç sayfası kullanıcıların arama niyetine ulaşmanız konusunda güzel bilgiler verecektir.

Arama Niyeti Örnekleri

Örneğin:araba motoru nasıl çalışır” araması yaptığınızda çıkan sonuçları değerlendirmeden uzun uzun araba motoru ve çalışma prensiplerini anlatan bir içerik yazılırsa siteniz muhtemelen bu içerikten hiç hit almayacaktır.

Çünkü arama sonuç sayfasında öncelik “video içerik” olarak geliyor. Yani bu aramayı yapan kullanıcı içerik okumak değil, izlemek istiyor.

Arama niyeti
Arama Niyeti Örneği

Benzer şekilde sonuç sayfasında alışveriş sonuçları gelen sayfalarda da blog yazısı yazmak uygun olmayacaktır. Ticari araştırmalarda yazılacak içerikler ve kullanılacak görseller çok önemlidir.

Örneğin:son model güneş gözlükleri” araması yapan kullanıcı bu aramasında bu gözlük modellerinin neler olduğunu görmeyi arzu ediyordur.

İçeriğinizde liste halinde gözlük modellerini ve bu modellerin açıklamalarını, hemen altına da fiyatları göreceği bir bağlantı linki eklemek bu arama sonucunda sitenizi ileriye taşıyacaktır.

Search intent Örneği

Kısacası arama niyetini bilmiyor olmanız üretilecek içeriğin değerini sitenize göre olumsuz etkileyebilir. O yüzden önceliğiniz arama niyetini araştırmak ve ilgili konudaki sonuçları göz önünde bulundurarak içerikler üretmek olmalıdır.

Search intent olarak da karşınıza çıkabilecek sonuçlar için doğru analizleri yapmanız son derece önemlidir. Özellikle başlıklar, alt başlıklar ve anahtar kelimeleri doğru ve nitelikli olarak kullandığınız bir içerik ile başarıya ulaşmanız çok kolay olacaktır. Elbette sadece bu kriterler sonuca doğrudan ulaşmanızı sağlamayacaktır. Sitenizin hız ve kodlama durumu, içeriğinizdeki görsel, ses, video gibi diğer detayların da olması (gerekliyse) önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

İçerik Kraldır

İçeriğin ne kadar önemli ve değerli olduğunu biliyor musunuz?

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu